Aktuality

Ministr životního prostředí převzal záštitu nad Týdnem geoparků

6.05. - Ministr životního prostředí převzal záštitu nad Týdnem geoparků

Ministr životního prostředí Ministr Brabec převzal záštitu nad kampaní národních geoparků Týden geoparků.

 
Kříž jako pocta horníkům ze zlatodolu Roudný

23.04. - Kříž jako pocta horníkům ze zlatodolu Roudný

Na velikonoční neděli světili na zlatodole Roudný u šachty Václav kříž. Nové pietní místo na vrchu Roudný je vzpomínkou na ztráty na lidských životech a utrpení horníků kteří zde pracovali od roku 1894 - 1956

 
Blanický rytíř vyhlášen

19.04. - Blanický rytíř vyhlášen

V pátek 19. dubna 2019 se staly nositeli titulu Blanický rytíř nové tři fyzické osoby, které se významně zasloužily o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví Podblanicka. Jsou jimi v abecedním pořadí Slávka Rýdlová z Benešova, Bedřich Švejda z Řimovic a Rudolf Vlach z Vlašimi. Ocenění udělují třem navrženým kandidátům zástupci neziskových organizací Podblanicka a v letošním roce porota vybírala z třiceti osmi nominací. Více v celé zprávě.

 
Na hadcích řádil bagr

27.03. - Na hadcích řádil bagr

Na Hadcích u Želivky proběhl razantní zásah bagrem. Stržení humusu kuřičce svědčí, jak jsme si už vyzkoušeli v minulých letech.

 
Vodnímu domu se daří a chystá novinky na rok 2019

25.02. - Vodnímu domu se daří a chystá novinky na rok 2019

Ve čtvrtek 21. února proběhlo druhé setkání Rady Vodního domu. U jednoho stolu se sešli zástupci partnerů a odborníků, aby se seznámili s činností návštěvnického střediska v uplynulém roce a jednali o aktivitách a činnostech v roce nadcházejícím.  

 
Nové číslo časopisu Pod Blaníkem

14.02. - Nové číslo časopisu Pod Blaníkem

Pro zájemce o vlastivědu Benešovska, Vlašimska, Voticka, Českého Meránu a Dolního Posázaví vychází nové číslo časopisu Pod Blaníkem. Jaké články přináší, se dočtete v celé zprávě.

 
V únoru na výlet?

31.01. - V únoru na výlet?

Kam se vydat a kde nenarazíte na zavřené dveře? Mnoho zajímavých turistických míst je na zimu zavřeno a člověk marně hledá, kam by se o víkendu podíval. Proto jsme pro vás připravili pár tipů na výlet, která nejsou v tomto chladném období zavřená.

 
Videotrasy nově na webu blanických rytířů

30.01. - Videotrasy nově na webu blanických rytířů

Nově si můžete na stránkách Kraje blanických rytířů prohlédnout 5 videotras. Ocení zejména ti, kdo potřebují informace o náročnosti a povrchu trasy – cyklisté, výletníci s kočárky nebo na vozíku, běžci… Díky videotrase si uděláte dobrou představu, do čeho jdete a kromě toho se dozvíte, jaké zajímavosti po cestě potkáte. Součástí videotrasy je i výškový profil.

 
Kriticky ohrožená kuřička hadcová se vrátila do přírody

20.11. - Kriticky ohrožená kuřička hadcová se vrátila do přírody

Botanický ústav Akademie Věd ČR a Český svaz ochránců přírody Vlašim vysadily v národní přírodní rezervaci Hadce u Želivky  1 500 sazenic kriticky ohrožené kuřičky hadcové. Podařilo se tak udělat další důležitý krok k záchraně rostliny, která se na celém světě vyskytuje pouze na Podblanicku.

 
Výstava hub v Domě přírody Blaníku opět přivítala své návštěvníky

7.11. - Výstava hub v Domě přírody Blaníku opět přivítala své návštěvníky

AOPK ČR – Správa CHKO Blaník a ČSOP Vlašim připravili již tradičně pro houbaře a milovníky hub o posledním říjnovém víkendu 10. ročník výstavy hub blanických lesů. I tentokrát našly voňavé lesní poklady své útočiště v Domě přírody Blaníku u Kondrace.

Přes letošní, pro houby nepříznivé, příliš suché počasí prakticky celé houbařské sezóny se organizátorům i samotným návštěvníkům výstavy podařilo nalézt celkem 183 druhů nejrůznějších hub, z nichž některé patřily k vzácným.

 
<< -  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20  -  >>