Všechny aktuality

Růžkovy Lhotice - zámek, kde bydlel Bedřich Smetana

aktuality

3.04.2018

Chcete vidět, kde bydlel slavný hudební skladatel Bedřich Smetana? Zámek Růžkovy Lhotice je barokně-klasicistní zámeček nedaleko Čechtic, kde v letech 1835-1844 bydlel mladý Bedřich i se svými rodiči. Některá jeho díla jsou inspirována zdejší krajinou. Zdejší expozice s názvem „Kraj tónů“ je věnovaná různým hudebním velikánům, jako je například Richard Wagner, Zdeněk Fibich nebo Gustav Mahler.

Expozice je rozmístěna ve čtyřech místnostech a na chodbě. Každá z těchto částí je zaměřena na konkrétní osobnost nebo období. Výstava v chodbě seznamuje s historií Růžkových Lhotic a zámku. Nechybí ani dobové vybavení a krásný pozdně barokní nábytek doplňuje keramika. „Má svoje kouzlo. Ze salonů je výhled na kapličku a rybník na návsi, v interiéru jakoby zůstalo něco z energie početné rodiny Smetanových,“ uvádí Jindřich Nusek, kurátor expozice. Zámek je od roku 1984 přístupný pro veřejnost a jeho zahrada láká svatební páry.

Málo kdo ví, že přímo u této krásné budovy začíná cyklistický závod „Strnadova třicítka“. Pořadatelé vyhlašují různé kategorie závodníků, jako jsou nejstarší a nejmladší účastník nebo „smolař“ závodu. Tak neváhejte, vezměte kolo a spojte sport s objevováním historie.

Praktické informace:

Vstupné:
Plné: 40 Kč
Důchodci, děti, studenti: 20 Kč

Otvírací doba:
Duben – září
Říjen

úterý – neděle: 9 – 12; 13 – 16 hodin.
úterý – pátek: 9 – 12; 13 – 16 hodin.

Více informací naleznete na: http://www.muzeumpodblanicka.cz/objekty/zamek-ruzkovy-lhotice/

Autor: Bc. Ester Lachmanová
Kategorie: Tip na výlet
Projekt: ------