Všechny aktuality

S permoníkem Rudou již popáté na Cestu za zlatem!

aktuality

15.05.2018

Kamberk. Na sobotu 26. května připravuje Český svaz ochránců přírody Vlašim ve spolupráci s obcí Kamberk, Biofarmou Dolejší mlýn, tvrzí Kamberk a Českým klubem zlatokopů již pátý ročník pochodu s názvem Cesta za zlatem. Na všech trasách čeká návštěvníky rýžování zlata.

Akce je určena pro děti i dospělé, pěší trasu lze zvolit ve třech variantách, cyklotrasa je pouze jedna. Nejkratší trasa je zhruba 5 km dlouhá a je určena hlavně pro děti. Střední trasa měří cca 10 km a dlouhá trasa cca 20 km. „V letošním roce jsme pro návštěvníky připravili novinku a tou jsou živí permoníci na trase.“ Uvedla Barbora Hozová z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.

Kromě vlastního pochodu je součástí akce i „škola zlatokopů“, kde si pod vedením instruktorů z Českého klubu zlatokopů každý vyzkouší rýžování zlata a odnese si vyrýžované zlatinky. Všechny trasy procházejí Muzeem venkova v Kamberku, kde si účastníci mohou prohlédnout zrenovovaný pohřební vůz. Zvláště děti uvítají ukázku staré kamberské hasičské stříkačky a různé pohybové aktivity na tvrzi Kamberk.

 

Základním stanovištěm akce bude Biofarma Dolejší mlýn, která se nachází před obcí Kamberk směrem od Vlašimi. Zde se bude nacházet start a cíl pochodu i místo školy zlatokopů. Na místě bude vyhrazen prostor pro parkování a lze se před cestou i po cestě řádně občerstvit. GPS: 49.6028536N, 14.8349494E.

Start pochodu je od 9 do 10 hodin. Startovné činí 40 Kč (ve startovném je zahrnuto vstupné do Muzea venkova v Kamberku a rýžování zlata). Kdo dorazí do cíle, může se těšit na pamětní „placku“ a diplom.
 

„Akcí chceme připomenout dávnou i nedávnou hornickou minulost tohoto kraje. Právě zlato bylo významnou surovinou těženou na nedalekém Roudném“, řekla ředitelka národního geoparku Kraj blanických rytířů Kateřina Červenková. „Podobné akce probíhají i na dalších místech republiky v rámci Týdne geoparků, do kterého jsme se tímto také zapojili.“
 


Více informací a propozice získáte na barbora.hozova@csop.cz nebo www.blanik.net či www.csopvlasim.cz

        Ing. Barbora Hozová (barbora.hozova@csop.cz, 317 845 169)

 

Doplňující informace:

  • národní geopark Kraj blanických rytířů

Termín geopark označuje území, které poskytuje obraz o vývoji Země a představuje ho návštěvníkům zajímavým způsobem. Národní geopark KBR byl vyhlášen v roce 2014 na pomezí tří krajů - Středočeského, Jihočeského a kraje Vysočina. Páteř geoparku tvoří Blanická brázda v úseku od města Mladá Vožice po město Sázava, na západě dosahuje nejdále k městu Votice a na východě k městu Ledeč n. Sázavou. Hlavními přírodními fenomény, které chce geopark představovat návštěvníkům, je geologický zlom Blanická brázda, údolí řeky Sázavy, hadcové lokality a pozůstatky po historické těžbě nerostných surovin. Řídícím subjektem geoparku je Český svaz ochránců přírody Vlašim. Více na: http://www.blanicti-rytiri.cz/cs/95-o-geoparku-kbr

 

Autor: pořadatel
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------