/ Geopark KBR
Všechny aktuality

Značku KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt® získali vinuté perly, pivo, chléb, vyzrálé hovězí i bylinná kosmetika a čaje

aktuality

19.06.2020

Značku KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produk® získalo dalších pět producentů - rodinná farma Václava Vilímovského z Trhového Štěpánova, paní Kubiasová pro své šperky z vinutých perel, piva a chmelová limonáda z Rodinného pivovaru Švihov, karbovaný, podmáslový a samožitný chléb společnosti Benea s.r.o. a 100% přírodní kosmetika a bylinné čaje z Experimentální zahrady pod Blaníkem.

Certifikační komise pro značku KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt® udělila v úterý 16. června 2020 certifikát pěti novým žadatelům. Paní Magda Kubiasová žádala o značku pro své vinuté perly a z nich vyrobené šperky. Paní Kubiasová udělala ze svého koníčku zaměstnání. Vinuté perly vyrábí nad sklářským kahanem ze skleněných tyčí a každá je zaručený originál. Rodinný pivovar Švihov získal značku pro svá piva, která vaří podle staré holandské a belgické receptury, ovšem z ryze lokálních surovin. Společnost Benea s. r. o. žádala o certifikát pro své vybrané chleby (karbovaný, podmáslový, samožitný). Společnost má v našem kraji dlouholetou tradici. Václav Vilímovský požádal o udělení značky pro své vyzrálé hovězí a drůbež (kuře, kachna), která je krmena pouze kukuřičnou směsí. Pan Vilímovský je vyučený truhlář, který se sám vypracoval na jednoho z nejlepších v produkci vyzrálého hovězího u nás. Jeho produkty jsou vyhlášené nejen v našem kraji či republice, ale našli si oblíbení už i za hranicemi. Posledním uchazečem o značku KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt® byla paní Karolína Josková z Karhule. Bývalá produkční, která za sebou nechala život ve městě a našla sebe samu v malé vesnici pod Blaníkem, kde má nemalou bylinnou zahradu, kterou obhospodařuje „po staru“ (podle našich babiček).

V současné době může značku KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt® používat již přes třicet certifikovaných výrobků a služeb. Aby mohl žadatel značku získat, musí jeho výrobek nebo zařízení splňovat předepsaná kritéria. K nim patří zejména jasná vazba na region a jeho tradici, dále kvalita a ohled na životní prostředí. Nově lze certifikovat i zážitky, které nezažijete nikde jinde, než v našem regionu.

Další kolo udělování této regionální značky proběhne na podzim roku 2020. Případní zájemci o značku se mohou průběžně hlásit u koordinátorky regionální značky Evy Albertové. (produktyKBR@csop.cz).

Autor: Eva Albertová

Foto: Kateřina Čadilová

Autor: pořadatel
Kategorie: proběhlo
Projekt: Regionální značka
Regionální značka