Šetrná dovolená

Dovolená a životní prostředí

Mezinárodní cestovní ruch tvoří asi 30 % všech světových služeb a zaměstnává přes 100 milionů osob. Přes hranice cestuje každoročně též více než 100 milionů osob. To za sebou zanechává tu větší, tu menší ekologickou stopu, někde přináší rozvoj, jinde spíše zkázu.

Mnohdy nemáme moc šancí získat autentické zážitky, poznat aktuální problémy místních, objevit pro sebe něco nového. Téměř vše bývá překryté rouškou předem připravených situací, konzumem, pózy a komerce. Nemusí to tak ale být vždy! Často jsou spokojenější lidé, kteří si dovolenou vybírali skromněji a s rozmyslem. Jejich způsob rekreace lze také většinou považovat za více udržitelný.

Tzv. „měkké formy turismu“ jsou více rozmanité, není to masová zábava, ale spíše individuální ochutnávání, které mívá i nízkou ekologickou stopu. Ta vyplývá hlavně z ujeté vzdálenosti a způsobu dopravy, ubytování, jídla aj. Takový turismus zpravidla napomáhá udržitelnému rozvoji regionu, neničí místní zdroje, kulturu a přírodu.

„Tvrdý turismus“ bývá typický okázalou nákladnou zábavou, velkou dojezdovou vzdáleností s luxusní dopravou, vysokými nároky na komfort, dále však také znečištěním pobřeží a moře, vymíráním organismů a devastací krajiny, zánikem tradičních kultur, nadměrným čerpáním zdrojů (např. vody) a především je dlouhodobě neudržitelný.

 

Agroturistika

 

Agroturistiku lze chápat jednoduše jako dovolenou trávenou na statku, který aktivně provozuje zemědělskou činnost. Pokud tomu tak není, jedná se o dovolenou na venkově, což je obecnější, nadřazený pojem.
 

 


Geoturismus

Geoturismus je forma udržitelného cestovního ruchu založeného na poznávání vývoje Země pomocí aktivního prožitku geologicky zajímavé krajiny s významným geologickým dědictvím.
 


Rady pro eko – logický přístup k rekreaci:

1. Udělejte si dovolenou sobě na míru. Nenechte si diktovat podle zavedené šablony určité cestovní kanceláře či současné módy a využijte služeb až podle své jasné představy.
 

2. Na dovolenou nejedete z povinnosti. Můžete klidně odpočívat doma, u přátel či v tuzemském penzionu. Nenechte si vnutit představu, že jedině na jiném kontinentě a u moře může člověk prožít to pravé. Najděte si svůj styl.


3. Vždy nejprve vybírejme, co chceme na dovolené dělat (prožít), až potom, kde to má být. Mnoho aktivit nabízených v katalogu ze zámoří, můžeme uskutečnit doslova za humny a z ušetřených peněz si dovolit ještě více.

4. Preferujme hromadnou dopravu k cestě na místo i v místě dovolené a snažme se vyhýbat letecké dopravě (největší ekologická zátěž).


5. Co si z dovolené přivezeme? Poznání něčeho odlišného a úlevu od každodenních stereotypů. Kvůli nakupování v nákupních řetězcích, jídlu z celosvětově stejných supermarketů a fast food restaurací, lehátku u bazénu, ani diskotéce opravdu nemusíme jezdit nikam daleko. Na dovolené kupujeme regionální produkty.
 

 

 


         
plakát ke stažení                         leták ke stažení