Pravonín

HistorieOkolíKontaktFotogalerie
HISTORIE

Pravonín se nachází v jižní části okresu Benešov. Nadmořská výška je 550 metrů nad mořem. Dominantou obce je kostel, románská rotunda z poloviny 12. století, zasvěcená Sv. Janu Křtiteli. S kostelem sousedí barokní zámek, původně renesanční tvrz, obnovená r.1765. V současné době je zámek, ve kterém žil několik týdnů i německý skladatel Richard Wágner, v zchátralém stavu.

Nepřehlédnutelnou je velká obdélníková náves, dlouhá 550 m o průměrné šířce 50 m. Po celé její délce vede krásná kaštanová alej, která lemuje silnici až ke kostelu.  Vedlejší místní komunikace slouží jako chodník pro pěší. Travnaté plochy návsi mají parkovou úpravu s vysázenými keři a okrasnými stromy. Pravidelná zástavba návsi a její uspořádání, svědčí o plánovitém kolonizačním založení vesnice při osídlování Podblanicka ve 12. století.

Většina bývalých hospodářských usedlostí byla přestavěna v novodobějším stylu. Tato zástavba je sladěna s venkovským prostředím. Náves je centrem dění obce, kde se nachází prodejna potravin, restaurace, budova obecního úřadu, pošta, hasičská zbrojnice, společenský dům, mateřská škola s místní knihovnou a další. Obec se stala "Vesnicí roku 2005 - Středočeského kraje"

OKOLÍ

Nejbližším městem je 11 km vzdálená Vlašim. Okolní krajině dominuje hora Blaník a krásné okolní lesy, které jsou v letních měsících rájem houbařů. Čisté ovzduší bez průmyslových exhalací a klidné prostředí bez velké dopravní frekvence, to jsou předpoklady, pro které je Pravonín a jeho blízké okolí vyhledáván jako místo k rekreaci, odpočinku a chalupaření. Poslední dobou se rozšířila sí» cyklostezek, které jsou čím dál více využívány.

KONTAKT:


FOTOGALERIE: