Zruč nad Sázavou

HistorieDalší zajímavostiKontakt/ FotogalerieMěsto Zruč nad Sázavou nacházející se v okrese Kutná Hora (ve Středočeském kraji) nepatří k největším městům kraje, ovšem díky své zajímavé historii, zrekonstruovanému zámku a příjemnému okolí jistě stojí za návštěvu.

HISTORIE

První dochovaná písemná zmínka o Zruči pochází z roku 1328, je však zcela jisté, že nejstarší osídlení je mnohem starší. Možná již templářští rytíři vybudovali na skále nad řekou Sázavou hrad střežící důležitou obchodní stezku. Původní

dřevěnou tvrz časem nahradila kamenná stavba, kterou jeho majitelé postupně dobudovávali a opevňovali. Prakticky nedobytnou pevností se hrad stal během více než 200 leté vlády silného rodu Kolowratů ve 14. a 15. století. Za vlády rodu Kaleniců pak zaznamenala Zruč nebývalého rozkvětu a v roce 1561 byla povýšena na město.
Dominanta města se časem měnila z hradu na zámek, zásadní změny však zaznamenala až za vlastnictví rodiny železničního stavitele Jana Schebka. Jeho syn Adolf začal v roce 1892 podle návrhů architekta Jana Vejrycha s rozsáhlou rekonstrukcí v novogotickém stylu. V roce 1948 byl zámek rodině Schebků zkonfiskován a po roce 1989 vrácen potomkům posledního majitele. V roce 2003 byla uzavřena poslední dohoda a zámek je od té doby ve vlastnictví města. V letech 2006 - 2010 byl za pomoci evropských fondů rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti.
Důležitým mezníkem pro Zruč nad Sázavou ve 20. století byl rok 1939, kdy sem přišla světoznámá firma Baťa ze Zlína a začala podnikat v obuvnické výrobě. Tato výroba se zde udržela i dlouho po znárodnění podniku a dětská obuv z místního podniku se symbolem žirafy bývala známa po celém světě.

Nejvýraznější památkou Zruče nad Sázavou je bezesporu již zmiňovaný zámek, kde je možné kromě dvou prohlídkových okruhů a zámecké věže možné navštívit i stálou expozici Království panenek nebo regionální regionální muzeum „Od verpánku k Baťovi“. K procházkám láká kolem rozprostírající se zámecký park s altánkem, Kolowratskou věží, bývalou sýpkou či střílnou, četnými sochami a více či méně vzácnými dřevinami. Zámecký příkop navíc dětským návštěvníkům nabízí zábavně naučnou rytířskou stezku Miloty z Kolowrat, kde si mohou vyzkoušet, zda by se mohli stát právoplatnými členy družiny.
Dále se ve Zruči nad Sázavou nachází kostel Povýšení sv. Kříže, Evangelický kostel či hřbitovní kaple sv. Jakuba Většího. Za pozornost také jistě stojí Památník obětí I. a II. světové války nacházející se na Malostranském náměstí. Tipem na výlet je návštěva nejvyššího bodu okolí, vrcholu Babka, který se nachází severně od města.

Nedaleko zámeckého parku se děti mohou vyřádit na denně otevřeném dětském hřišti s netradiční kuličkovou dráhou s několika dráhami plnými můstků, tunelů a mostů. Na vedlejším dopravním hřišti je možnost zapůjčit si šlapací autíčka.

Odrostlejší děti a dospělí pak jistě ocení sportovní areál za I. základní školou s víceúčelovými i specializovanějšími hřišti pro různé druhy sportů jako je beach-volejbal nebo hokejbal. Mezi hřišti nalezneme i volně přístupný skatepark. Těsně ke hřištím navíc přiléhá sportovní hala, odkud se často vysílají druholigové sportovní přenosy ve futsalu. Kromě toho zde však sportovci najdou plně vybavenou posilovnu a náčiní k dalším aktivitám.
Okolí města navíc obklopuje krajina plná lesů, luk, polních stezek a dalších přírodních zajímavostí vybízející k procházkám. Jak už název města připomíná, protéká jím řeka Sázava, která je především v letních měsících rájem vodáků. Na své si přijdou i cyklisté, pro něž zde byla vybudována nová cyklostezka kopírující tok řeky a navazující na síť stávajících cyklostezek. Pro všechny je v infocentru sídlícím na zámku připraven informační servis a prodej map.


Další zajímavosti v nejbližším okolí:

  • Kostel Povýšení sv. Kříže ve Zruči nad Sázavou

Hned za vstupní branou zručského zámku se nachází kostel Povýšení sv. Kříže, který se jako farní připomíná již v roce 1334. Kostel není vybudován v jednotném stavebním slohu, nalezneme zde prvky gotické, románské i barokní. Pod kostelem se nachází krypta, jejíž vchod se nachází v sakristii a je zakryt náhrobní deskou se znakem baronů z Eichenau. V kostele jsou i na dalších místech k vidění náhrobní kameny zručských pánů. Patrony kostela bývaly šlechtické rody Kaleniců, Löwenthalů a Schebků.
Kolem kostela býval hřbitov, který po požáru v roce 1826 již nebyl obnoven. Kosti z vykopaných hrobů se ukládaly do márnice pod kostelem. Další ostatky byly převezeny na tehdy nově založený hřbitov, na němž byla rodem Löwenthalů vystavěna kaple sv. Jakuba Většího.
 

  • Evangelický kostel ve Zruči nad Sázavou

Severovýchodně od zámku ve Zruči nad Sázavou stojí nenápadně mezi rodinnou zástavbou skrytý evangelický kostel, jehož výstavba trvala pouhý rok a byl slavnostně otevřen 2. července roku 1936.  Zajímavostí je, že zde několik let působil pan Kocáb, otec hudebníka, podnikatele a politika Michaela Kocába.  

KONTAKT

 
  • Zámek, Zruč nad Sázavou  • IC, Zruč nad Sázavou

  • Penzion Pod Zámkem, Zruč nad Sázavou
Po kliknutí na piktogramy se zobrazí podrobnější popis objektu vhodný pro hendikepované, rodiče s kočárky či seniory.


Fotogalerie:
Foto: InfocentrumFoto: Infocentrum II

               Foto: Knihovna


                    Foto: Knihovna II