Miličín

PamátkyKontaktSlužbyDalší zajímavosti

PAMÁTKY

Kostel Narození Panny Marie 
gotický kostel Narození Panny Marie pochází z roku 1380 a v 18. století byl barokně upraven a do dnešních dnů je nejhezčí dominantou obce Miličín. Stěny jsou pokryty freskami Jana Spitzera, strop alegorickými malbami a obrazem korunovace Matky Boží od Františka Millera z r. 1754. Hlavní oltář má obraz od Brandla, další pak v lodi Obrácení sv. Pavla. V kostele jsou náhrobky Jana Malovce z Malovic, Vrchotických z Loutkova, Lhotků ze Smyslova, faráře Bohuslava Norberta Biliny z Lipovce a Lazu (†1680). Pozoruhodná chrámová věž má tvar čtverce, který ve výši 29 m přechází v osmihranný kužel. Ten je 13 m vysoký, vyzděný až do nejvyššího bodu a u paty vyzdobený čtyřmi velikými, kamennými fialami. Okolo kužele vede pavlač s kamenným zábradlím. Okna ve věži, kde se zachovala gotická pokladní síň, jsou zřízena jako střílny a ukazují, že kostel i věž sloužila často k x válečným síň, jmenovitě v bojích Jana Malovce na Pacově a Borotíně (1470-72) proti pánům z Růže. Věž je druhá svého druhu v Čechách. Pravidelně zde probíhají mše, pohřby, křtiny a svatby.
 
Kalvárie u Miličína 
Kalvárie (698 m n. m.) představuje jeden z nejvyšších vrcholů Miličínské vrchoviny. Na samém vrchu kopce, kam vás dovede křížová cesta, se nachází kaple Utrpení Páně. Odměnou za zdolání strmého stoupání Vám bude neopakovatelný výhled do kraje ze skály nazývané pro svůj vzhled "Miličínský lev", k níž se váže jedna z místních pověstí. Podle ní prý jde o věrného lva, který hlídá sv. Václava a jeho vojsko, spící v nitru vrchu Blaník. Lev ulehl na tomto místě, když se sv. Václav se svými rytíři uchýlil do blanické sluje. Nedivme se proto, že při tak dlouhé nečinnosti zkameněl. Srdce mu však stále bije. Lev má totiž důležitou roli ohlašovače nebezpečí. Pozorně sleduje krajinu táhnoucí se k jihu, odkud podle dávných proroctví prý přijde na naši vlast největší pohroma. Jakmile se nepřátelské vojsko přiblíží, lev zařve a probudí spící blanické vojsko, které se s vervou do nepřátel pustí. Též existuje legenda o tom, že vrchy Kalvarie a Blaník jsou propojeny tajnou podzemní chodbou. Čas od času touto chodbou přimašíruje některý z blanických rytířů a zkontroluje strážného lva, zda je živ a bdí, zda nelenoší a pečlivě hlídá bezpečí naší vlasti.
 
 
Naučná stezka Čeňka Kraupnera
Naučná stezka v okolí Miličína je záměrně pojmenována po významné osobnosti Miličína s cílem připomenout si jeho činy a zároveň se z nich poučit.
Stezka střední náročnosti je dlouhá 5 km a obsahuje 8 informačních panelů, které zachycují historii a zajímavosti Miličína a jeho blízkého okolí. Stezka je zajímavá i tím, že část je vedena po křížové cestě se14 zastaveními. Kromě informací o zajímavých místech regionu Miličínska je součástí některých panelů úkol nejen pro děti. Dokonce je zde i sportovní disciplína, která je zakončena hodnocením vaší rychlosti výstupu na určitou vzdálenost. Stezka vede zcentra obce od Lípy Svobody na horu Kalvárii a zpět do Miličína okolo zatopeného lomu k restauraci "U Dvou Javorů". Jeden informační panel je věnován miličínskému přírodnímu úkazu - Kamennému lvu, který je umístěn vjeho blízkosti.
Ve čtyřechprodejních místech vobci Miličín je možné si zakoupit sběratelské karty Klubu českých turistů s názvem Hříva č. 970 a č. 1071 a turistickou známku No. 2011, které poukazují na miličínským přírodní úkaz - Kamenného lva, který je jediným takovým v ČR.


KONTAKT

 

SLUŽBY

  • Restaurace U dvou javorů
  • Penzion a bar Ve mlýně
  • Ubytování privát
  • Hotel Česká Sibiř
  • Občerstvení Sitting Bulls Coffe alias "Na stánku" nebo "U Růženy"
  • Občerstvení zvané "Rumbouda" - Zlatuše Švecová

Další zajímavosti v okolí: VoticeVotice - vápencový lom.